Wycieczka klas IV – VI do Krakowa

W dniu 28 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce, podczas której odwiedzili Teatr Groteska. Obejrzeli przedstawienie pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza”. Premiera tego widowiska miała miejsce raptem trzy dni wcześniej, bo 25 września. Nowa adaptacja powszechnie znanej książki robi duże wrażenie. Uroku inscenizacji dodają piosenki i układy choreograficzne w stylu amerykańskiego music hall’u. Spektakl reżyserował dyrektor teatru Adolf Weltschek. Aktorzy grali świetnie. Młoda aktorka grająca rolę Ani wyróżniała się wielką energią i spontanicznością. Na uznanie zasługują także starsi aktorzy odtwarzający role Maryli i Mateusza. Scenografia również była pomysłowa. Na środku sceny królowało olbrzymie drzewo o iście magicznym wyglądzie. W zależności od oświetlenia harmonizującego z treścią sztuki zmieniało ono swój bajeczny wygląd.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w muzeum o nazwie „Podziemia Rynku”. Muzeum jest bardzo nowoczesne, wyposażono je w najnowsze zdobycze techniki audiowizualnej. Zainteresowanie wzbudziła zwłaszcza „kurtyna świetlna”. Niektórzy przekraczali ją nie tylko z fascynacją, ale i lekką niepewnością. Dzieci z zapałem ważyły się, używając w tym celu średniowiecznych jednostek wagi i przeliczały wyniki na kilogramy. Uczestniczyły także w bajkowym przedstawieniu o księciu Kraku. Zainteresowanie wzbudziły również ruszające się portrety królów oraz hologramy.
Kraków to miasto, którego zabytkowe centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Uczniowie mieli okazję obejrzeć najważniejsze krakowskie zabytki, m. in. Sukiennice, kościół Mariacki, wieżę Ratuszową, bramę Floriańską i Barbakan, a także liczne pomniki, w tym: Adama Mickiewicza, Jana Matejki oraz Grunwaldzki.
Wycieczka była pouczająca, choć nieco męcząca. Tłumy ludzi, korki uliczne utrudniały szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Na dodatek jeszcze niektórzy chłopcy z klasy IV nie przestrzegali tak jak należy regulaminu wycieczki.

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content