Ludowa Akademia Dziedzictwa

DSCF1057Dwukrotnie – 21. i 28. października br. – w naszej szkole gościły dwie miłe panie realizujące projekt „ Ludowa Akademia Dziedzictwa”z udziałem środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015. W trakcie czterogodzinnych warsztatów przybliżyły one uczniom naszej szkoły podstawowe elementy wiedzy na temat sztuki i tradycji ludowej. Wydawałoby się, iż uczniowie naszej szkoły, położonej przecież na wsi, są świadomi tego dziedzictwa. Jednakże to, co starszemu pokoleniu wydaje się oczywiste, dla młodych wcale takie nie jest. Dziś świat to globalna wioska. Różnice w poziomie życia między miastem a wsią prawie się zatarły. Dlatego dobrze się stało, że nasi uczniowie mogli zapoznać się ze sztuką i tradycją tak bliską ich miejscu zamieszkania.

W ramach warsztatów uczniowie wykonali wiele ciekawych ćwiczeń w formie m. in. rebusów, zagadek i kolorowanek. Robili również wycinanki. Mieli także możliwość oglądać stosowne zdjęcia oraz filmy, a także słuchać nagrań audio. Zainteresowanie wszystkich wzbudził wielki kosz, z którego panie wyjmowały różnorodne przedmioty związane z ludowością. Przedmioty z kosza przechodziły z rąk do rąk i stanowiły świetną ilustrację pogadanki. Dzięki warsztatom uczniowie nie tylko pogłębili swą wiedzę o sztuce ludowej, ale i wzbogacili swoje słownictwo. Nauczyli się także szacunku do własnego dziedzictwa kulturowego.

Więcej o programie: http://www.ludowaakademia.pl

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content