Wycieczka klas V, VI i VII do Warszawy

Wycieczka klas V, VI i VII do Warszawy
W dniach 25 -27 kwietnia 2018 r. uczniowie najstarszych klas naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszego dnia (po kilkugodzinnej podróży autokarem) rozpoczęliśmy zwiedzanie od Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie akurat odbywała się jakaś uroczystość. Nasza przewodniczka miała album ze zdjęciami zrujnowanej po wojnie Stolicy, więc mogliśmy porównać stan obecny podziwianych obiektów z ich przeszłością. Przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem, zatrzymaliśmy się chwilę przed Pałacem Prezydenckim, posłuchaliśmy muzyki Chopina z „grającej” ławeczki, po czym znaleźliśmy się na Placu Zamkowym. Już po chwili zwiedzaliśmy wspaniałe wnętrza Zamku Królewskiego. Stamtąd udaliśmy się do katedry św. Jana i na rynek Starego Miasta. Po chwili wypoczynku spacerowaliśmy jeszcze wzdłuż murów staromiejskich, podziwiając Barbakan i pomniki Małego Powstańca oraz J. Kilińskiego. Z centrum udaliśmy się autokarem na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Widzieliśmy groby naszych bohaterów narodowych w kwaterze żołnierzy AK, groby ofiar katastrofy smoleńskiej oraz tzw. „Łączkę”, gdzie odkryto miejsca pochówku żołnierzy wyklętych.
Po zwiedzeniu cmentarza udaliśmy się do restauracji Struna na obiadokolację, a następnie do Hotelu Pielęgniarskiego. Posiłki oraz miejsce zakwaterowania były bardzo dobre. Wszyscy byli zadowoleni z warunków pobytu.
Drugiego dnia mieliśmy bardzo napięty program zwiedzania. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spędziliśmy kilka godzin. Była to świetna lekcja patriotyzmu. Następnie spacerowaliśmy po ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Rolniczego. Stamtąd przeszliśmy niedawno zagospodarowanym nowoczesnym nabrzeżem Wisły do Centrum Nauki Kopernik. Tam także spędziliśmy kilka godzin, poznając w praktyce różnorodne zjawiska naukowe.
I w końcu dla wielu najważniejszy punkt programu – Stadion Narodowy. Widzieliśmy, jak przebiega zmiana murawy na płycie boiska. Zaglądaliśmy do szatni zawodników, pomieszczeń, w których regenerują oni siły oraz do sali, w której odbywają się konferencje prasowe. Oczywiście wspięliśmy się także na koronę stadionu. Imponujący widok.
Niestety, wkrótce poinformowano nas, że z powodów bezpieczeństwa odwołano naszą wizytę w Sejmie. Byliśmy rozczarowani, ale za to mogliśmy nieco dłużej pospać. Tak więc ostatniego dnia pobytu odwiedziliśmy jedynie Cinema Park, ale nie po to by obejrzeć tradycyjny film, ale wziąć udział w projekcie „Cztery Żywioły”. Projekt trwał trzy godziny. Byliśmy w trzech salach. W jednej z nich odbył się quiz sprawdzający wiedzę uczestników w zakresie wyżej wymienionego tematu. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe dyplomy. Chociaż projekt był wartościowy ze względu na dużą porcję wiedzy przekazaną w bardzo poglądowy, spektakularny sposób, to jednak nieco nas rozczarował. Widać było, że prezentowane materiały powstały już wiele lat temu i technicznie odstają od najnowszych osiągnięć obecnej sztuki filmowej.
Około 13.00 ruszyliśmy w drogę powrotną. Oczywiście na trasie tradycyjnie zaliczyliśmy McDonalda. W dobrych humorach, szczęśliwie i szybko dotarliśmy do naszych domów.

zobacz zdjęcia

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content