Wycieczka do Fabryki Schindlera

Wycieczka klasy VI do Fabryki Schindlera

                13 kwietnia bieżącego roku uczniowie klasy VI wybrali się na wycieczkę historyczną do Krakowa. Planowali zwiedzić oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zwany krócej Fabryką Schindlera. Oskar Schindler był niemieckim szpiegiem i przedsiębiorcą, który uratował grupę Żydów zatrudnionych w jego zakładach w krakowskiej dzielnicy Zabłocie. Jego sylwetkę spopularyzował film Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera”.

                Muzeum mieści się w dawnym biurowcu fabryki. Ekspozycja poświęcona jest nie tylko martyrologii Żydów, ale w ogóle okupacji hitlerowskiej na terenie miasta Krakowa. Znaczna część wystawy ukazuje także szczęśliwe życie społeczeństwa miasta przed wybuchem wojny.

                Szóstoklasiści odbyli również spacer po mieście, odwiedzając miejsca ważne dla kultury żydowskiej. Widzieli fragment oryginalnego muru getta, Aptekę Pod Orłem (dziś również muzeum) oraz niezwykły pomnik na placu Bohaterów Getta. Następnie wycieczka udała się na krakowski Kazimierz, gdzie uczniowie mieli możność podziwiać zabytkowe synagogi – Starą i Wysoką. Spacer po Kazimierzu zakończono na placu Nowym, po czym kładką o. Bernatka nastąpił powrót do autokaru.

                Uczniowie wiele się nauczyli podczas tej wycieczki. Miło także spędzili czas, gdy zmęczeni zwiedzaniem raczyli się pysznymi shake’ami i zapiekankami od Endziora.

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content