W hołdzie dla Niepodległej

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 9 listopada 2018 r. spotkali się wszyscy w nowej sali gimnastycznej, aby pieśnią uczcić tę wspaniałą rocznicę.  W uroczystości uczestniczyli również podopieczni Domu Seniora zlokalizowanego w naszej wsi.

Przed występami odbyła się jeszcze miła uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom szkolnego konkursu poświęconego odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj. Pani Dyrektor obdarowała także drobnymi upominkami (związanymi z obchodzonym świętem) Seniorów oraz pierwszoklasistów.

Po tym wstępie rozpoczęła się właściwa uroczystość. Wprowadzono poczet sztandarowy, ale ze śpiewaniem hymnu wstrzymaliśmy się do godziny 11.11. Dokładnie bowiem o tej porze wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Akcja polegała na tym, aby uczniowie wszystkich szkół w Polsce o wyznaczonej godzinie zaśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Między występami poszczególnych klas konferansjerzy zapoznawali zgromadzonych z faktami historycznymi dotyczącymi świętowanej rocznicy oraz z informacjami na temat prezentowanych pieśni. Występy zapoczątkowała zerówka, wygłaszając patriotyczny wierszyk i śpiewając piosenkę  o walecznym rycerzu. I tak kolejno, na tle stosownych biało – czerwonych dekoracji, każda klasa przedstawiała przygotowaną przez siebie pieśń. Jedynie Va popisała się tańcem w barwach narodowych, który jak zwykle zachwycił publiczność. Nie zabrakło popularnych pieśni takich jak m.in.: „My, Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko…”. „Maszerują strzelcy…”, „Przybyli ułani…”. Niektóre bardziej uroczyste pieśni, takie jak „Rota” czy „Boże, coś Polskę…”, śpiewano  na stojąco. Wspomniano też naszą małą Ojczyznę i Świętego Patrona, wykonując popularną

w naszym regionie piosenkę „Moje miasto Wadowice”. Wszyscy uczniowie wyglądali bardzo odświętnie w strojach galowych z biało – czerwonymi akcentami – chorągiewkami i (nieraz bardzo wymyślnymi) kotylionami.

Poczet sztandarowy i przedstawiciele uczniów naszej szkoły wzięli także udział w parafialnych i gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. 10 listopada uczestniczyli we Mszy Świętej za Ojczyznę, po czym złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie żołnierzy września pochowanych na miejscowym cmentarzu. Natomiast 11 listopada delegacja uczniów z naszej szkoły udała się na gminne obchody Święta organizowane w Brzeźnicy.

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content