Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie naszej szkoły uczcili uroczystą akademią, która odbyła się 8 listopada. W tym dniu wszyscy przyszli ubrani na galowo. Niektórzy ozdobili swe stroje biało – czerwonymi kotylionami, młodsze dzieci radośnie wymachiwały chorągiewkami.

 Na czwartej lekcji wszystkie klasy udały się do sali gimnastycznej udekorowanej stosownie do uroczystości. Uczniowie z poszczególnych klas wykonali bliskie naszym sercom, powszechnie znane pieśni patriotyczne m.in. „Rotę” „Marsz I Brygady” czy „Wojenko, wojenko…”. Maluchy popisały się bardzo podniosłą pieśnią pt. „Waleczny rycerzu”.  Wszystkich śpiewających ofiarnie wspierała p. E. Słania. Konferansjerkami były dziewczynki z kl. VI a.

O 11.11 z wielkim zapałem uczniowie odśpiewali hymn państwowy, biorąc tym samym udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Oczywiście cała uroczystość odbyła się z towarzyszeniem pocztu sztandarowego szkoły. Trzeba również dodać, że już na wiele dni przed świętem  w salach lekcyjnych pojawiły się gazetki ścienne poświęcone odzyskaniu niepodległości. Patriotyczne dekoracje wykonane przez p. Ewę Słanię  ozdobiły również dolny korytarz szkoły.

9 listopada dyrektor szkoły Krystyna Korus, poczet sztandarowy oraz uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę, która została odprawiona w Kościele Parafialnym w Marcyporębie. Mszę uświetniał swoją muzyką zespół Cantores. Po nabożeństwie zaprezentowano montaż słowno – muzyczny w wykonaniu osób dorosłych, jednakże zainaugurowany  występem  uczniów naszej szkoły, którzy zaśpiewali pieśń „Wojenko, wojenko…”. Na koniec zgromadzeni przeszli z pochodniami na cmentarz i tam, na grobie żołnierzy września,  uczniowie naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze.

11 listopada delegacja uczniów, nauczycieli oraz rodziców z naszej szkoły wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęła Msza Święta z udziałem władz gminy, pocztów sztandarowych – szkolnych oraz strażackich, a także drużyny harcerskiej.  Po  nabożeństwie zgromadzeni ( przy dźwiękach orkiestry strażackiej) przemaszerowali  pod pomnik przy Urzędzie Gminy. Tam nastąpiła ceremonia, podczas której m. in. delegacje (w tym i z naszej szkoły) złożyły wieńce i wiązanki oraz zapaliły  znicze. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zgromadzeni zostali zaproszeni do CKiP na koncert pieśni patriotycznych.

Zobacz galerię

Zobacz galerię

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content