Klasa VIII na Wawelu

22 listopada 2019 r.  uczniowie kl. VIII zwiedzili Wzgórze Wawelskie. Po spotkaniu z przewodnikiem udali się najpierw do katedry. Tam podziwiali Konfesję św. Stanisława oraz relikwie świętej Jadwigi. Ponadto obejrzeli pomniki nagrobne królów Polski i boczne kaplice, w tym słynną Zygmuntowską. Zeszli także do krypty poetów oraz wspięli się do dzwonu Zygmunta.

Następnie wycieczka udała się do podziemi. Dłużej uczniowie zatrzymali się w krypcie św. Leonarda – jedynym zachowanym fragmencie katedry romańskiej. W krypcie tej są pochowani m. in. polscy bohaterowie Tadeusz Kościuszko, Władysław Sikorski i książę Józef Poniatowski. Dla nas jednak najważniejsze było to, że w tej krypcie swą pierwszą Mszę Świętą odprawił Karol Wojtyła, który jako święty Jan Paweł II patronuje naszej szkole. Msza ta miała miejsce 2 listopada 1946 r.

Z katedry udaliśmy się do zamku, aby zwiedzić reprezentacyjne komnaty królewskie. Podziwialiśmy licznie tam zgromadzone bezcenne dzieła sztuki, przede wszystkim arrasy, ale także różnorodne obrazy, meble i rzeźby oraz kunsztowną kamieniarkę obramowań okien i portali. Duże wrażenie zrobiło na nas m.in. popiersie cesarza Oktawiana Augusta mające 2000 lat.

Na koniec poszliśmy jeszcze do Muzeum Katedralnego, w którym można zobaczyć m.in. włócznię św. Maurycego, którą cesarz Otton III wręczył Bolesławowi Chrobremu podczas zjazdu w Gnieźnie w roku 1000. Są tam również bogato zdobione szaty  i naczynia liturgiczne, w tym pamiątki po św. Janie Pawle II.

To była wspaniała lekcja historii ojczystej oraz historii sztuki, a także głębokie przeżycie religijne.

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content