Jak to jest w stacji kosmicznej?

19 czerwca 2018 r. uczniowie klasy V oraz kilku uczniów z klasy IVa oraz VI udali się na wycieczkę do Sopotni Wielkiej, aby dowiedzieć się jak to jest na pokładzie stacji kosmicznej. Gdy dojechaliśmy na miejsce, okazało się, że makieta stacji mieści się w domu mieszkalnym. Jest to siedziba stowarzyszenia Polaris – OPP, dla którego część swojego domu zgodziła się udostępnić rodzina z Sopotni Wielkiej. W tym budynku mieści się również makieta tej miejscowości. Zarówno makietę Sopotni, jak i makietę stacji wykonała młodzież zamieszkująca Sopotnię, która chciała aktywnie i ciekawie spędzić czas, zamiast przesiadywać na wiejskich przystankach. Aby makiety mogły powstać, trzeba było najpierw wyremontować pomieszczenia. Te prace również wykonali uczniowie.

Obie makiety zrobiły duże wrażenie na uczestnikach wycieczki. Podczas pokazu makiety miejscowości okazało się, że Sopotnia jest to jedyna miejscowość w Polsce, w której dostosowano lampy uliczne tak, aby nie oświetlały ciemnego nieba. Dowiedzieliśmy się tutaj, że istnieje zjawisko zanieczyszczenia sztucznym światłem (więcej o tym zjawisku przeczytasz tutaj).  Dzięki ochronie ciemnego nieba w Sopotni można obserwować niebo. Organizowane są w tej miejscowości całonocne obserwacje astronomiczne nieba oraz pikniki z astronomią.

W stacji kosmicznej uczniowie mieli do spełnienia misję. Spośród uczniów został wybrany kapitan, zastępca kapitana, technik oraz naukowiec. Wszyscy zostali wyposażeni w kombinezony astronauty i niezbędne przyrządy do spełnienia misji. Reszta osób stanowiła załogę stacji. W czasie tej misji kapitan musiał wykonywać polecenia, które wydawał komputer pokładowy. Pomagać miał mu w tym zastępca. Niestety załoga trochę głośno się zachowywała i kapitan nie dokładnie słyszał jakie kody należy wprowadzić w komputer. Mało brakowało, a stacja już przy starcie rozbiła by się o ziemię. Emocje wzięły górę i załoga wpadła w panikę. Jak na prawdziwej stacji kosmicznej. Na szczęście w porę udało się wprowadzić odpowiedni kod, aby zmienić kąt nachylenia stacji względem ziemi. Załoga została uratowana.

Po spełnionej misji można było jeszcze wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia w uniformach. Na koniec pan przewodnik opowiedział o wystawie meteorytów, która mieści się w siedzibie stowarzyszenia. Uczniowie dowiedzieli się wiele nowych, ciekawych rzeczy.

B.T.

Zobacz zdjęcia

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content