Europejskie Dni Ptaków – wycieczka ornitologiczna

 ebw_2016_colour W dniach od 30 września do 2 października 2016 roku, po raz kolejny obchodzone były Europejskie Dni Ptaków.

Europejskie Dni Ptaków w Polsce to część EuroBirdwatch, akcji organizowanej przez Bird Life International w całej Europie i Azji Centralnej. W Polsce organizacją tych dni zajmuje się Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, zachęcając do organizowania wycieczek, podczas których można obserwować ptaki. Na zainteresowanych czekały spacery ornitologiczne, wykłady, konkursy i wystawy poświęcone ptakom i ich migracjom.

Celem Europejskich Dni Ptaków jest przybliżenie różnorodności ptaków, bogactwa ich gatunków, kolorów, głosów, zajmowanych siedlisk, a także zagrożeń, z którymi spotkać się mogą w czasie wędrówki.

Zachęceni do udziału w tym wydarzeniu, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce, która zorganizowana została w dniu 30 września. W obserwacjach uczestniczyło 12 uczniów z klas IV – VI.

Pogoda sprzyjała prowadzeniu obserwacji, chociaż nie było to łatwe zadanie. Udało się nam zaobserwować grupę około 30 wróbli, kilka sikorek, sójki oraz – co ciekawe – jednego przelatującego bociana, który powinien już być od miesiąca z innymi przedstawicielami gatunku w drodze na zimowiska w Afryce. Co sprawiło, że nie odleciał? Nie wiemy. Z relacji jednego z uczestników naszej wycieczki, dowiedziałam się, że zaobserwowany bocian pojawia się, co jakiś czas na podwórku jednego gospodarstwa w naszej miejscowości, gdyż tam korzysta z karmy wysypywanej ptactwu domowemu. Czyżby możliwość dostępu do pokarmu wpłynęła na zaniechanie z tegorocznej wędrówki? Tego nie wiemy, jednak musimy obserwować, czy będzie się faktycznie pojawiał w naszej okolicy. Może będzie potrzebna pomoc, gdy zrobi się chłodniej?

Z. C.

img_2434 img_2433 img_2432 img_2431

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content