Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada 2016 r. uczniowie klas 0 – VI  tradycyjnie już śpiewem uczcili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mottem imprezy były słowa patrona szkoły św. Jana Pawła II:

W duszy Polaka dwa uczucia: uczucie religijne i patriotyczne uczucie miłości Ojczyzny chadzają ze sobą w parze”.  

Słowa te zostały wygłoszone osobiście przez naszego Świętego Patrona w kościele w Marcyporębie 10 XI 1968 r. , kiedy to św. Jan Paweł II (jeszcze jako Karol Wojtyła) odwiedzał parafię swojej diecezji.

Akademię prowadzili uczniowie klasy V – Patrycja Jucha i Kacper Zając. Zapowiadając występy kolejnych klas, przybliżali oni również zgromadzonym fakty historyczne związane  z obchodzonym świętem. Na początek rzecz jasna wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy.  Następnie kolejno występowały poszczególne klasy. Wszystkie występy miały wiele uroku. Śpiewano pieśni tradycyjne m. in. „Rotę”, „Pierwszą Brygadę” czy „Wojenko, wojenko” jak i współczesne piosenki patriotyczne napisane z myślą o najmłodszych. Szczególnie słodko wyglądała zeróweczka  z biało – czerwonymi chorągiewkami i kotylionami, która oprócz piosenki przedstawiła także wiersz. Występom towarzyszyły slajdy przedstawiające Józefa Piłsudskiego, legionistów oraz husarzy, których męstwo także wspominano w czasie akademii. Wśród dekoracji wyróżniały się piękne biało – czerwone kwiaty wykonane przez p. E. Sikorę. Najmłodsi z panią Słanią na czele pamiętali także o żołnierzach spoczywających na miejscowym cmentarzu. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości  z biało – czerwonymi  chorągiewkami udali się na ich grób i zapalili tam znicze.

 

Akcja edukacyjna „Polscy bohaterowie w polskich szkołach”

Zapraszamy do obejrzenia wizerunków bohaterów zmagań o niepodległość Polski w XX wieku, które zamieściło IPN na swojej stronie w ramach akcji edukacyjnej „Polscy bohaterowie w polskich szkołach”. Jest to wyraz szacunki i uznania dla Tych osób, którym zawdzięczamy Wolną Ojczyznę.

Zobacz bohaterów

 ZOBACZ GALERIĘ

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content