Spotkanie Metropolity z Fundacją Szlaki Papieskie JPII

W sobotę 23 marca 2019 roku do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na Franciszkańską 3 po raz kolejny przybyli „strażnicy Szlaków Papieskich” zaproszeni przez  Fundację Szlaki Papieskie  na doroczne spotkanie z patronem honorowym  Abp. Markiem Jędraszewskim Metropolitą Krakowskim.

Jak co roku wielu uczestników przyjechało z odległych miejsc w Polsce. Nie zabrakło przedstawicieli Środowiska: Danuty Ciesielskiej, żony sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego, Stanisława Abrahamowicza, Jerzego Riegera oraz  ks. Szymona Fedorowicza. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie, nauczyciele, Dyrektor szkoły Krystyna Korus oraz poczet sztandarowy w składzie: Zuzanna Bryniarska,  Wiktoria Kozik i Hubert Mularczyk. Towarzyszył nam ks. Jan Giądła, proboszcz Parafii św. Marcina  w Marcyporębie.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się o godz. 9:30 na dziedzińcu kurii.  Prezes Fundacji Szlaki Papieskie,  Urszula Własiuk, przywitała zebranych. Następnie delegacje składały kwiaty i zapalały znicze  przy pomniku św. Jana Pawła II. Z naszej delegacji uczynili to: Dyrektor szkoły oraz uczniowie: Natalia Gnojek i Mateusz Gnojek. Zgromadzeni odśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II  „Barkę” i udali się do prywatnej kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Tam została odprawiona uroczysta msza święta, która rozpoczęła się o godz.10.00. Eucharystię w asyście księży, w tym  ks. Stefana Misińca przewodniczył Abp. Marek Jędraszewski. W trakcie kazania Metropolita przywołał fragmenty  utworów poetyckich Jana Pawła II, które opisujących polską ziemię i jej piękne krajobrazy.

Fragment utworu „Myśląc ojczyzna”:

„Ojczyzna – kiedy myślę –
słyszę jeszcze dźwięk kosy,
gdy uderza o ścianę pszenicy,
łącząc się w jeden profil
z jasnością nieboskłonu.
Lecz oto nadciągają kosiarki,
zapuszczając do wnętrza
tej ściany i dźwięków monotonię
i ruchów gwałtowne pętle, i tną… „

Fragment „Tryptyku Rzymskiego”:

„Zatoka lasu zstępuje
w rytmie górskich potoków
ten rytm objawia mi Ciebie,
Przedwieczne Słowo.
Jakże przedziwne jest Twoje milczenie
we wszystkim, czym zewsząd przemawia
stworzony świat…
co razem z zatoką lasu
zstępuje w dół każdym zboczem…
to wszystko, co z sobą unosi
srebrzysta kaskada potoku,
który spada z góry rytmicznie
niesiony swym własnym prądem…
—  niesiony dokąd?

Co mi mówisz górski strumieniu?
w którym miejscu ze mną się spotykasz?
ze mną, który także przemijam —
podobnie jak ty…”

Po mszy św. „strażnicy Szlaków Papieskich” zostali zaproszeni do apartamentów kurii. Tu miało miejsce spotkanie członków Fundacji Szlaki Papieskie Jana Pawła II z Abp. Markiem Jędraszewskim.  Prezes fundacji Urszula Własiuk wskazała  na wiele inicjatyw, które powstały w tym roku przy Szlakach Papieskich. Oznajmiła, iż już w jesieni ukaże się kolejny przewodnik po Szlakach Papieskich w Gorcach, które szczególnie cenił Jan Paweł II. Na zakończenie Metropolita przekazał zebranym serdeczne życzenia wielkanocne.

Dziękujemy Fundacji Szlaki Papieskie za możliwość  udziału w tej pięknej i doniosłej  uroczystości.

Dziś oznaczonych Szlaków Papieskich w Polsce jest  bardzo dużo. Jesteśmy szkołą, która znajduje się  na jednym z nich, na Szlaku Papieskim „Nie lękajcie się”. Wszystkie szlaki łączy jedno –po każdym z nich stąpał święty człowiek, nasz rodak, patron naszej szkoły  Karol Wojtyła – jako świecki, ksiądz, biskup, kardynał czy jako papież.

Galeria

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content