Pole tekstowe: k
Pole tekstowe: Rok szkolny 2013/2014

Szkoła Podstawowa

w Marcyporębie

Konkurs Nauk Przyrodniczych ŚwietlikPole tekstowe: Ostatnia aktualizacja
09.07.2014 r.

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2013/14

Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły żegnają rok szkolny z Bogiem. Podczas uroczystej Mszy Świętej podziękowali za łaski, jakimi Bóg obdarzał ich w minionym roku i modlili się o bezpieczne, radosne wakacje. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpił uroczysty przemarsz do budynku szkoły. Poszczególne klasy wraz z wychowawcami podążały za sztandarem. Towarzyszyli im licznie zgromadzeni rodzice. W szkole nastąpił dalszy ciąg uroczystości. Odśpiewano Hymn Państwowy, po czym stary poczet przekazał sztandar swoim godnym następcom – najlepszym uczniom byłej klasy V Weronice Wójcik, Dominice Żmudzie i Jakubowi Korzeniowskiemu. Z towarzyszeniem nowego pocztu absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie, że będą dbać o honor swej byłej już szkoły, a także będą służyć Ojczyźnie.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Sukcesy uczennic naszej szkoły w konkursach organizowanych

przez Gminną Bibliotekę Publiczną  w Brzeźnicy

Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w naszej szkole była obecna kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźnicy pani Wiesława Jarguz. Przybyła specjalnie, aby wręczyć nagrody książkowe dwóm uczennicom naszej szkoły, które zdobyły pierwsze miejsca w konkursach organizowanych przez wyżej wymienioną bibliotekę. Weronika Wójcik uczennica klasy V co roku startuje w tych konkursach i tradycyjnie już odnosi sukcesy.

czytaj dalej >>

Bezpieczne wakacje 2014

Kolejny raz przystąpiliśmy do akcji „Bezpieczne wakacje”. Jak co roku koordynator akcji przygotowała prezentację multimedialną na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Uczniom przekazano jak należy zachowywać się w czasie podróży a także jak bezpiecznie bawić się na podwórku. Bardzo ważną kwestią było także właściwe zachowanie nad wodą, w lesie czy podczas burzy. Poruszono także temat udzielania pomocy w razie ukąszenia przez żmiję i ugryzienia przez psa. Przedstawiono przykłady złego użytkowania roweru a także sytuacje gdzie ktoś obcy puka do naszych drzwi. Uczniowie chętnie zadawali pytania i opowiadali o swoich wakacyjnych wypadkach ku przestrodze innych. Uczniowie otrzymali ulotki promujące akcję a dodatkowo mogą wziąć udział w konkursie plastycznym pt. „Moje bezpieczne wakacje 2014”. Więcej szczegółów na stronie internetowej akcji:

 www.bezpiecznewakacje.pl

zobacz zdjęcia

Teatrzyk w szkole

25 czerwca w naszej szkole w porze poobiedniej dzieci zostały zaproszone na doskonały deser- deser pod postacią teatrzyku lalkowego pt. ”O Szewczyku Dratewce”. Na tym przedstawieniu gościły także przedszkolaki, które od września będą uczęszczały do naszego oddziału przedszkolnego. Spektakl wzbudził wiele emocji, a gdy na scenie pojawiła się groźna Czarownica – oj było strasznie!!!

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Stworzyliśmy naszą pierwszą szkolną gazetkę

„Głos Samorządu”, bo taki jest tytuł gazetki która powstała we współpracy z wszystkimi uczniami naszej szkoły, to przegląd większości działań Samorządu Uczniowskiego w bieżącym roku szkolnym. Do jej powstania przyczyniło się wielu uczniów naszej szkoły którzy włożyli całe serce w jej powstanie. Uczniowie klas IV-VI tworzyli i redagowali artykuły a także tworzyli ciekawe grafiki. Całość dopełniliśmy zdjęciami tak by nasza gazetka była jeszcze bardziej atrakcyjna. Gazetkę można zobaczyć na stronie naszej szkoły. Samorząd czeka na wszelkie uwagi i komentarze pod adresem mailowym: su.marcyporeba@gmail.com.

Zapraszamy do lektury!

zobacz „Głos Samorządu”

Kiermasz podręczników

W dniu 25.06 zorganizowaliśmy w naszej szkole kiermasz podręczników używanych. Uczniowie klas I-VI mogli zakupić lub sprzedać swoje podręczniki po okazyjnych cenach.

zobacz zdjęcia

Tak się bawi VI klasa!

23 czerwca w naszej szkole miał miejsce komers – zabawa kończąca siedmioletni okres nauki klasy VI. Ale nie samym chlebem żyje człowiek. Dobrze jest zadbać też o sprawy ducha. Dlatego wesołą zabawę poprzedziła uroczysta Msza Święta. Uczestniczyli w niej licznie uczniowie klas V i VI, rodzice szóstoklasistów oraz grono pedagogiczne. Dziękowano za szczęśliwie minione lata nauki i wysuwano prośby o dalsze łaski. Siostra Maristella oraz p. Ewa Słania postarały się o należytą oprawę nabożeństwa. Bardzo wzruszająco wyglądała procesja z darami oraz śpiewy uczennic pod przewodnictwem Wiktorii Faber.  Po zakończeniu mszy uczniowie otrzymali indeksy oraz Pisma Święte z pamiątkową dedykacją.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Pielgrzymka kl. VI do Częstochowy

Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły 16 czerwca klasa VI wraz z rodzicami wybrała się na pielgrzymkę do Częstochowy, aby podziękować Matce Boskiej za lata nauki w szkole podstawowej i prosić Ją o błogosławieństwo na dalszym etapie kształcenia. Wyruszono dość wcześnie, bo o godzinie 3.00. Wszystko dlatego, aby zdążyć na odsłonięcie obrazu o godz. 6.00 i wziąć udział we Mszy Świętej. Uczniom i ich rodzicom towarzyszyli ksiądz proboszcz Jan Giądła, katechetka siostra Maristella Emilia Kwolek oraz wychowawczyni klasy Grażyna Gransort.

czytaj dalej >>

Wycieczka klasy VI do Inwałdu i Wadowic

3 czerwca 2014 roku klasa VI wybrała się na nadzwyczaj tanią wycieczkę. Było tanio między innymi dzięki Tomkowi Wilczakowi, który wygrał w Konkursie „Odkrywamy średniowiecze” darmowe zaproszenia dla całej klasy do Warowni „Inwałd”. Pogoda nam nie dopisała, za to humory jak najbardziej. Najpierw odwiedziliśmy smoka zionącego ogniem i śpiewającego piosenkę o zdrowej żywności. Śmiechu było co niemiara, a chłopcy prześcigali się w docinkach i żartach na temat rycerzy i smoków. Potem zwiedzaliśmy chaty na podgrodziu. Próbowaliśmy naszych sił w garncarstwie, kowalstwie, tkactwie i powroźnictwie. Niektórym tak się to spodobało, że dopytywali się nawet o warunki zatrudnienia.

czytaj dalej>>

zobacz zdjęcia

Szkoła Podstawowa w Marcyporębie  - Szkołą w Ruchu

Szkoła Podstawowa w Marcyporębie  przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Ćwiczyć każdy może”. Po wykonaniu  szeregu zadań  regulaminowych związanych z aktywnością fizyczną placówka nasza znalazła się na ministerialnej mapie szkół posiadających status Szkoły w Ruchu.

czytaj dalej >>

zobacz dyplom

zobacz sprawozdanie

Aktywni spółdzielcy

Spółdzielnia Uczniowska "Tęcza" działa w szkole w Marcyporębie wiele lat. W tym roku liczyła 25 członków z klas IV - VI. Główna forma pracy to działalność handlowa i kulturalno - oświatowa. Z wypracowanego w 2013 roku zysku zorganizowano dla członków spółdzielni wyjazd do kina w Wadowicach na II część filmu "Hobbit" (535 zł), dofinansowano wycieczkę do Warszawy (300 zł).

czytaj dalej >>

Przedszkolaki w Krakowie

Poniedziałek 9 czerwca był wyjątkowo upalnym dniem, po prostu afrykańska temperatura! W tym dniu 5-cio i 6-ciolatki wraz z pokaźną liczbą mam udały sie na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu był rejs statkiem po Wiśle. To był doskonały relaks, a ochłodę dał nam powiew ożywczego powietrza od wiślanej bryzy.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Dobrnęliśmy do końca II edycji programu Insta.ling

Zakończyła się II edycja programu Insta.ling – programu do nauki słówek z języka angielskiego. Uczniowie systematycznie ćwiczyli nowe słówka w ciekawy dla nich sposób. Na efekty ich pracy nie trzeba było długo czekać. Program cieszy się dobrymi opiniami a uczniowie już wypytują czy w przyszłym roku też będą mogli uczyć się słówek w ten sposób.

czytaj dalej >>

zobacz certyfikat

Ostatnie dni do rozstrzygnięcia konkursu "Nasz Najmilszy Uczeń"

Przypominamy że w drugim tygodniu czerwca poprzez tajne głosowanie, uczniowie klas IV-VI wytypują ucznia, który zasługuje na tytuł "Najmilszego". Nasz "Najmilszy" musi być koleżeński i pomocny, powinien świecić przykładem dla innych dlatego warto się dobrze zastanowić na kogo oddać swój głos. Potencjalni kandydaci na miano "Najmilszego" muszą się jednak jeszcze trochę przyłożyć. Do rozstrzygnięcia zostało tylko kilka dni! Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100zł!

Dzień Dziecka

2.06 z okazji Dnia Dziecka Samorząd Uczniowski zorganizował Loterię Fantową. W trakcie semestru organizowaliśmy Pchli Targ - uczniowie przynosili przedmioty które nie były im już potrzebne. Wielu uczniów przynosiło także nowe przedmioty zakupione przez rodziców specjalnie na loterię.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Szkolny Konkurs Matematyczny

W maju w naszej szkole został  przeprowadzony Szkolny Konkurs Matematyczny. Uczniowie walczyli o tytuł Mistrza matematyki w dwóch kategoriach. W dniu 14 maja o tytuł walczyli uczniowie klas III i IV, natomiast w dniu 15 maja uczniowie klas V i VI.

czytaj dalej >>

Przedszkolaki — Swoim Mamusiom

W piękne piątkowe popołudnie 23 maja nasze przedszkolaki przyjmowały w szkole wyjątkowych Gości — KOCHANE MAMUSIE!

Jako, że zbliżał się DZIEŃ MATKI, 5-cio i 6-ciolatki wspólnie przygotowały część artystyczną zawierającą w swej treści mnóstwo serdeczności i wyrazów miłości oraz przywiązania dla swoich MAM.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Marcyporębie

Nasze uczennice: Aleksandra Mularczyk i Michalina Nicieja z klasy VI oraz Weronika Wójcik z klasy V uzyskały tytuły laureatów IV Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego. W tym konkursie w bieżącym roku wzięło udział aż 2438 uczniów ze 148 szkół podstawowych z całej Polski.

czytaj dalej >>

Wycieczka klas I — III do Krakowa

W dniu 9 maja 2014 roku uczniowie klas I – III naszej szkoły, uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Podczas tego wyjazdu dzieci miały okazję wejść na Kopiec Kraka, zwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogród Doświadczeń.

czytaj  dalej >>

zobacz zdjęcia

Zakończona została zbiórka surowców wtórnych, w której uczniowie  naszej szkoły zebrali łącznie 2222 kg makulatury, 185 kg butelek typu PET oraz 17 kg puszek aluminiowych.

Zdzisława Ciepiela- szkolna koordynator zbiórki

Dzień ziemi — przedstawienie „Kochasz dzieci? Nie pal śmieci!”

W dniu 25 kwietnia 2014 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Tematyka tegorocznych obchodów zwracała uwagę na szkodliwość spalania śmieci. Uczniowie naszej szkoły oraz rodzice drugoklasistów obejrzeli przedstawienie zatytułowane „Kochasz dzieci? Nie pal śmieci!”

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Sztafetowe biegi przełajowe

Na stadionie Płomienia Sosnowice 7 kwietnia, odbyły się gminne sztafetowe biegi przełajowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach wzięły udział szkoły z Brzeźnicy, Marcyporęby, Paszkówki i Sosnowic. Do dalszego etapu powiatowego awansowały dwie najlepsze drużyny z kategorii dziewcząt i chłopców. Dziewczynki sprawiły niespodziankę wygrywając bieg, do końca rywalizując o I miejsce z drużyną Brzeźnicy. Drużyna chłopców zajęła IV miejsce.

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji!!!

Wycieczka do Warszawy

W dniach 7 – 9 maja br. klasy IV –VI wybrały  się na trzydniową wycieczkę do Stolicy. Program był bardzo bogaty. Na początek odwiedziliśmy port lotniczy na Okęciu. Następnie zwiedziliśmy Łazienki Królewskie i Pałac Kultury i Nauki. W Łazienkach uczniowie byli zachwyceni pięknie utrzymanymi trawnikami i ukwieconymi klombami. Podziwiano liczne pałacyki i pomniki, m. in. pomnik Chopina, Biały Domek, Starą Pomarańczarnię, pałac Na Wodzie, Podchorążówkę oraz teatr Na Wyspie. Każdy chciał sfotografować się z pawiem.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Odkrywamy średniowiecze!

24 kwietnia bieżącego roku w Warowni Inwałd  odbył się konkurs dla uczniów szkół podstawowych. Tematyka konkursu była dość obszerna. Obejmowała nie tylko treści stricte historyczne, ale również związane ze sztuką i architekturą. Należało również wykazać się świetną znajomością lektury pt. „Historia żółtej ciżemki”. Zainteresowanie konkursem było ogromne. Z całego regionu przybyło aż dwustu szesnastu uczestników. Wśród nich znajdował się również Tomek Wilczak – uczeń naszej szkoły.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Bezpieczna Szkoła — Bezpieczny Uczeń

W tym roku pierwszy raz wzięliśmy udział w Konkursie Bezpieczna Szkoła — Bezpieczny Uczeń i uzyskaliśmy tytuł Bezpiecznej Szkoły.

czytaj dalej >>

zobacz sprawozdanie

zobacz dyplom

223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 30 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Część artystyczną przedstawili uczniowie klasy V. Na wstępie został wprowadzony poczet sztandarowy, a wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Uczymy ratować  - pokaz pierwszej pomocy

11 kwietnia br. w ramach realizowanego w szkole programu Bezpieczna szkoła - Bezpieczny uczeń  zorganizowano pokaz  ratownictwa medycznego.

Pokaz prowadzili strażacy z OSP Marcyporęba: naczelnik  Zdzisław Orgal, wiceprezes Piotr Gonciarczyk oraz gospodarz budynku  Grzegorz Orgal.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Wielki sukces naszych uczniów

W roku szkolnym 2013/2014 tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursach  organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Cztery osoby odniosły w tych konkursach spektakularny sukces. Jeden uczeń został laureatem, a 3 uczennice uzyskały tytuły finalistek. Należy podkreślić, iż konkursy te są niezwykle trudne, wymagają od ucznia gruntownej wiedzy i wysokich umiejętności, dlatego uczniowie ci zasługują na najwyższy podziw i uznanie.

czytaj dalej>>

Najmłodsi strażacy

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Marcyporębie są najmłodszymi członkami miejscowej straży pożarnej. Niektórzy należą do tej organizacji już trzy lata. Najczęściej wstępowali w szeregi strażaków zachęceni przykładem rodziców, starszych kolegów bądź rodzeństwa.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Co to jest cyberprzemoc? 

20 marca 2014 r.  w szkole odbyła się prelekcja na temat „Czym jest cyberprzemoc?”. St. asp. Zbigniew Przybek z  Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach rozmawiał z uczniami klas IV – VI o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać w Internecie.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Witaj Wiosno!

W tym roku 21 marca powitał nas  wspaniałym słońcem, radosnym śpiewem ptaków i zapachem pierwszych wiosennych kwiatów.

W naszej szkole już od rana było gwarno, wesoło i bardzo kolorowo. Wszystkim udzielił się wiosenny nastrój, który rozweselał serca i rozjaśniał uśmiechem wszystkie buzie.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Aktywne przerwy z tenisem stołowym

 W naszej szkole podczas przerw lekcyjnych uczniowie bardzo chętnie  grają w tenisa stołowego. Ta gra  pozwala doskonalić umiejętności techniczne, ale umożliwia również aktywnie spędzać czas między zajęciami. Gra odbywa się według harmonogramu, opracowanego przez nauczyciela wychowania fizycznego.

 czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Wycieczka do Kopytówki

Trudne słowo "architektura" obie grupy przedszkolaków poznawały w czasie pieszej wycieczki do Kopytówki. Oglądaliśmy zabudowania różniące się stylem, wielkością, wiekiem i przeznaczeniem. Najpierw podziwialiśmy nieco zaniedbany, ale wciąż okazały dwór Baumów i Duninów.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie wiedzy pożarniczej OTWP.

Przed etapem szkolnym chętni uczniowie przygotowywali się korzystając z materiałów w Internecie oraz otrzymanych od koordynatora szkolnego konkursu .

Wraz z opiekunem byli w remizie OSP w Marcyporębie, gdzie Gminny Komendant OSP  zapoznał  uczniów ze sprzętem pożarniczym znajdującym się w remizie.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

POWITANIE WIOSNY

Z okazji nadchodzącej wiosny uczniowie naszej szkoły zaproponowali by przywitać ją w szczególny sposób. W tym dniu ściągamy szkolne mundurki i przebieramy się w kreacje wiosenne (mile widziane również wiosenne fryzury). A żeby było ciekawiej, spośród wszystkich przebranych wybierzemy najlepszy wiosenny strój. Zapraszamy wszystkich do zabawy która odbędzie się oczywiście w pierwszy dzień wiosny - 21.03 (piątek)!

PCHLI TARG

W czerwcu Samorząd Uczniowski planuje zorganizować loterię fantową z okazji Dnia Dziecka. W tym celu prosimy o przynoszenie przedmiotów-fantów, które nam nie są już potrzebne albo po prostu znudziły się nam a komuś innemu mogą jeszcze sprawić wiele radości.

UWAGA!!! PRZYNIESIONE PRZEDMIOTY NIE MOGĄ BYĆ ZNISZCZONE ANI USZKODZONE.

Przyniesione przedmioty można składać u opiekuna SU.

Wycieczka przedszkolaków do Biblioteki Publicznej

W czasach powszechnej komputeryzacji próbujemy zachęcić i przekonać najmłodszych do obcowania z tradycyjną, papierową książką. W tym celu obie grupy przedszkolaków wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Marcyporębie. Powitała nas sympatyczna pani Asia Goczał, ulokowała wygodnie między regałami pełnymi książek i rozpoczęła ciekawą opowieść o świecie książek, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci mogły obejrzeć interesujące je książeczki, zobaczyły, jak wygląda karta książki i karta czytelnika oraz jak się odbywa oddawanie i wypożyczanie książek. Wiele dzieci wyraziło chęć zapisania się (za zgodą rodziców) do biblioteki. W dobrych humorach, obdarowane lizakami, dzieci wróciły do szkoły, gdzie wysłuchały czytaną przez panią bajeczkę. Może choć część z nich zostanie wiernymi czytelnikami?

zobacz zdjęcia

Szaleństwa karnawałowe

Tradycyjnie w naszej szkole pod koniec karnawału odbywają się zabawy choinkowe wszystkich grup wiekowych. Już od ranka 20. 02. br. na korytarzach widać było podekscytowane grupki najmłodszych uczniów pięcio- i sześciolatków w prześlicznych, niezwykle barwnych i nadzwyczaj starannie dopracowanych, fantazyjnych kostiumach przebierańców. Między nimi uwijały się mamy zajęte przygotowywaniem słodkich pyszności dla swoich pociech.

czytaj dalej>>

zobacz zdjęcia

Mamy laureatkę olimpiady z języka angielskiego!

Uczennica naszej szkoły Weronika Wójcik z klasy V zajęła V miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej Olimpus z języka angielskiego. Olimpiada zorganizowana była w styczniu i wzięło w niej udział 19 uczniów klas IV-VI. Tuż za Weroniką znalazły się Michalina Nicieja z klasy VI (miejsce 12) oraz Dominika Żmuda z klasy V (miejsce 13). GRATULUJEMY !!!

Z łyżwami za pan brat – wyjazdy na lodowisko

Nauczyciele i rodzice SP Marcyporębie dostrzegając, jak ogromny wpływ na prawidłowy rozwój, nie tylko fizyczny, ale i moralny młodego pokolenia, ma niewątpliwie uprawianie różnego rodzaju sportów i rekreacji ruchowej, po raz pierwszy w tym roku szkolnym podjęli się realizacji zajęć pozalekcyjnych w formie wyjazdów na lodowisko „Biały Orlik” do Kalwarii Zebrzydowskiej.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Walentynki w szkolnym stylu

„Walentynki w szkolnym stylu” to tytuł przedstawienia (premiera szkolna 19. 02. 2014 r.) przygotowanego przez uczestniczki koła humanistycznego. Akcja sztuki oparta została na tekście zaczerpniętym ze zbioru „Teatrałki”, ale w dużym stopniu uzupełniona o sceny wg własnego pomysłu uczennic.

czytaj dalej>>

zobacz zdjęcia

Nauka słówek z języka angielskiego nie musi już być nudna!

Nasza szkoła przystąpiła do programu Insta.Ling dla szkół, który ma na celu ułatwić uczniom przyswajanie nowych słówek i zwiększać systematyczność pracy z językiem obcym. Co więcej, program daje możliwość monitorowania pracy ucznia zarówno przez nauczyciela jak i rodzica.

czytaj dalej >>

Poczta Walentynkowa

W dniach 17.02-20.02 miała miejsce w naszej szkole Poczta Walentynkowa. Przez 4 dni zbieraliśmy anonimowe kartki, listy i liściki do specjalnego walentynkowego pudełka. Pudełko szybko wypełniło się po brzegi a zawartość została przekazana adresatom w piątek 21.02. Rumieńcom i uśmiechom nie było końca…

zobacz zdjęcia

Tenis stołowy – Finał Rejonu

21 lutego 2014 r. w Choczni odbył się finał rejonu w tenisie stołowym. Naszą szkołę a zarazem gminę i powiat reprezentowała Aleksandra Mularczyk, która w finale powiatu zajęła III miejsce. Po zaciętej rywalizacji Aleksandra została sklasyfikowana na miejscu w przedziale VII – VIII. Nasza zawodniczka otarła się o awans do finału wojewódzkiego zabrakło jej jednego zwycięskiego meczu. Nie zmienia to faktu, że to ogromny sukces, bo żeby dojść tak wysoko musiała pokonać rywalki, które, na co dzień trenują w klubach sportowych. Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Gminne Zawody Piłki Koszykowej

18 i 20 lutego 2014 r. w Paszkówce odbyły się gminne zawody piłki koszykowej, w których uczestniczyli chłopcy i dziewczynki z naszej szkoły. Udział w zawodach okazał się sukcesem naszych uczniów, bardzo dobrze poradzili sobie w rywalizacji z innymi szkołami z naszej gminy, zajmując odpowiednio chłopcy II miejsce a dziewczynki III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów a rodzicom dziękujemy za pomoc w organizacji dowozu.

zobacz zdjęcia

Czas na podsumowania

Za nami pierwszy semestr nauki i czas na podsumowania. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel podsumowujący pracę uczniów w I semestrze podczas którego wyróżnieni zostali najlepsi w naszej szkole. Uczniowie z najwyższą średnią w naszej szkole to:

1.     Weronika Wójcik i Dominika Żmuda – średnia 5,64

2.     Aleksandra Mularczyk – 5,39

3.     Jakub Korzeniowski – 5,27

czytaj dalej>>

Dzień Babci i Dziadka

24 stycznia 2014r. w piątkowe popołudnie gościliśmy w naszej szkole Zacnych Gości - Babcie i Dziadków naszych 5-cio i 6-latków. Z okazji Ich Święta nasze maluchy przygotowały pod okiem swych wychowawczyń program artystyczny. Na wstępie, tradycyjnie już, Pani Dyrektor przywitała zebranych serdecznym słowem, przytaczając pokrótce historię obchodów Dnia Babci i Dziadka u nas, a także w innych krajach.

czytaj dalej >>

Jasełka w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tradycyjnie już od paru lat uczniowie naszej szkoły wraz z członkami swoich rodzin chętnie uczestniczą  w jasełkach przygotowywanych przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przy Klasztorze  oo. Bernardynów. W tym roku wyjazd na jasełka miał miejsce 11 stycznia 2014 roku. Aula WSD wypełniła się po brzegi mieszkańcami wsi należących do naszego obwodu szkolnego. Rozprowadzono około 150 biletów.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Kultywujemy polskie tradycje — Szkolna Wigilia

W piątek 20 grudnia 2014 r. o  godz. 11.00 cała szkolna społeczność spotkała się na wspólnej Wigilii. Uroczystość miała miejsce w Domu Ludowym w Marcyporębie. Zebrali się wszyscy: uczniowie, nauczyciele, Dyrekcja i pracownicy szkoły oraz grupa rodziców, którzy przygotowali stoły i zajęli się rozdawaniem posiłku. Sala już wcześniej została udekorowana przez rodziców dzieci z klasy IV. Wiele elementów dekoracyjnych wykonały też panie Cecylia Garbacz i Ewa Słania.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Czas na podsumowanie akcji “Góra Grosza”

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do akcji “Góra Grosza 2013”. Akcja przeprowadzona została w dniach 25.11 - 06.12 i miała na celu zebranie funduszy między innymi na pomoc dla rodzin zastępczych, domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Możemy śmiało zaryzykować stwierdzenie że każdy uczeń dorzucił swój grosik, bowiem pieniążków przybywało z każdą chwilą.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Pomagamy potrzebującym — Świąteczna Akcja 2013

Jak co roku przystąpiliśmy do przedświątecznej akcji która miała na celu pomoc rodzinom najbardziej potrzebującym, w trudnej sytuacji finansowej i zdrowotnej. Uczniowie naszej szkoły przynosili żywność oraz środki czystości zgodnie z listą potrzeb. Po zakończeniu zbiórki dary zostały zapakowane i przekazane do magazynu z którego przekazano je dalej rodzinom. W ten sposób uczniowie naszej szkoły pomogli dwóm rodzinom z naszej gminy.

zobacz zdjęcia

Sukces w Finale Powiatu w Tenisie Stołowym

13 grudnia 2013 r. w Choczni odbył się finał powiatu w tenisie stołowym, w którym naszą szkołę a zarazem gminę reprezentowała Aleksandra Mularczyk. Nasza koleżanka awansowała do finału rozgrywek, po zaciętej rywalizacji ostatecznie zajęła III miejsce i awansowała do finału rejonu, który zostanie rozegrany w styczniu. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu na zawody.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

zobacz dyplom

Sukces w Gminnych Zawodach Piłki Siatkowej

10 grudnia 2013 r. w Brzeźnicy odbyły się gminne zawody piłki siatkowej, w  których uczestniczyli chłopcy i dziewczynki z naszej szkoły. Udział w zawodach okazał się sukcesem naszych uczniów, bardzo dobrze poradzili sobie w rywalizacji z innymi szkołami z naszej gminy, zajmując odpowiednio chłopcy II miejsce a dziewczynki III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów a rodzicom dziękujemy za pomoc w organizacji.

zobacz zdjęcia

Mikołajkowa wycieczka do kina

W środę 11 grudnia 2013 r., odbyła się mikołajkowa wycieczka uczniów klasy IV i V do kina Cinema City Zakopianka w Krakowie. Obejrzeli w nim animowaną komedie familijną Walta Disneya pt.: „Kraina Lodu” w 3 D.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Turniej mikołajkowy

4 grudnia dzieci klas II i III uczestniczyły w Turnieju Sprawnościowym, który odbył się w hali Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Łączanach.

Honorowy Patronat objął Wójt Gminy Brzeźnica mgr inż. Bogusław Antos. W turnieju brały udział drużyny z 6 szkół naszej gminy.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Tenis stołowy — półfinał powiatu

26 listopada 2013 r. w Spytkowicach odbył się półfinał powiatu w tenisie stołowym. Naszą szkołę a zarazem gminę reprezentowało dwóch uczniów: Aleksandra Mularczyk i Aleksander Grzywa. Po zaciętej rywalizacji Aleksandra Mularczyk zajęła II miejsce i awansowała do finału powiatu, który zostanie rozegrany 13 grudnia w Choczni. Aleksander Grzywa został sklasyfikowany na miejscu w przedziale VII – VIII.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

zobacz zdjęcia

Cieszymy się z osiągnięć w konkursach kuratoryjnych

Uczniowie naszej szkoły regularnie biorą udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Także w tym roku  najpilniejsi próbowali swych sił w konkursach: przyrodniczym, humanistycznym, religijnym oraz matematycznym. Kilku osobom udało się zakwalifikować do następnego etapu. Aleksandra Mularczyk i Tomasz Wilczak przeszli dalej w konkursie przyrodniczym, Michalina Nicieja w konkursie humanistycznym, a Weronika Wójcik – w religijnym. Należy podkreślić, iż konkursy te są niezwykle trudne, wymagają od ucznia gruntownej wiedzy i wysokich umiejętności, dlatego uczniowie ci zasługują na najwyższy podziw i uznanie. Gratulujemy!

 GG

„No Promil — No Problem”

W środę 20  listopada, uczniowie naszej szkoły wyruszyli w teren, aby promować zmianę nastawienia społecznego wobec nietrzeźwych kierowców. Był to „Gminny Dzień Profilaktyki”, którego tematem przewodnim było hasło: „STOP pijanemu kierowcy”, w ramach kampanii społecznej NO PROMIL — NO PROBLEM.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Turniej Tenisa Stołowego

Dnia 14 listopada odbył się gminny indywidualny i drużynowy turniej tenisa stołowego szkół podstawowych.

Rywalizacja była zacięta stojąca na wysokim poziomie. Naszą szkołę reprezentowały 4 dziewczynki: Aleksandra Mularczyk, Dominika Żmuda, Sylwia Mika, Michalina Nicieja oraz 4 chłopców: Aleksander Grzywa, Krystian Curzydło, Marek Bryniarski, Krystian Ochman.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Gminne obchody Święta Niepodległości

Grupa uczniów z klasy VI wraz z rodzicami aktywnie włączyła się w uroczystości gminne związane ze Świętem Niepodległości. Poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, a następnie w ceremonii przed pomnikiem upamiętniającym ofiary wojny zlokalizowanym w sąsiedztwie Urzędu Gminy. Przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej złożyli pod pomnikiem wiązankę biało – czerwonych kwiatów oraz zapalili znicze.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Konkurs recytatorski

W niedzielę w godzinach popołudniowych 10 listopada 2013 roku w Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy odbył się konkurs recytatorski dla uczniów. W kategorii klas IV – VI naszą szkołę reprezentowali Kuba Korzeniowski z kl. V i Aleksandra Mularczyk z kl. VI. Uczestnicy konkursu musieli wygłosić wiersz i prozę.

czytaj dalej>>

Śniadanie daje moc!

8 listopada uczniowie klasy III naszej szkoły w ramach edukacji zdrowotnej przyłączyli się do „Dnia Śniadanie Daje Moc”. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami wspólnie przygotowały śniadanie - najważniejszy posiłek dnia. Miały przy tym wiele radości. Mogły spróbować nowych smaków, a co najważniejsze przygotowywały smakołyki wg zasad zdrowego odżywiania.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Poranek pieśni patriotycznej

12 listopada, uczniowie szkoły, uczcili Narodowe Święto Niepodległości śpiewając pieśni patriotyczne i deklamując wiersze. 

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Patriotyzm — od najmłodszych lat

W piękny listopadowy poranek, tuż przed Świętem Niepodległości, 5—cio i 6—latki wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na bardzo szczególny  spacer —spacer patriotyczny.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Zakończenie akcji „Odblaskowa szkoła”

W piątek 8 listopada, na zakończenie akcji „Odblaskowa szkoła” uczniowie wszystkich klas spotkali się z panią policjantką Katarzyną Hermą. Uczniowie jeszcze raz  powtórzyli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zostali obdarowani kamizelkami bądź innym światłami odblaskowymi, dzięki którym lepiej będą widoczni na drodze po zmierzchu.

czytaj dalej>>

zobacz zdjęcia

Spotkanie integracyjne kl. II

13 października 2013 roku, na boisku przy SP w Marcyporębie odbyła się wspaniała impreza – spotkanie integracyjne uczniów klasy drugiej z naszej szkoły wspólnie z ich rodzinami.

 To spotkanie odbyło się z inicjatywy rodziców, którzy wspólnie ustalili program oraz z olbrzymim zaangażowaniem przygotowali poczęstunek dla wszystkich jego uczestników. Podczas zaplanowanych zabaw i rozgrywek sportowych panowała radosna atmosfera. Dodatkowo spotkaniu sprzyjała doskonała pogoda.

czytaj dalej>>

zobacz zdjęcia

Opieka nad grobem żołnierzy września

Tradycją naszej szkoły jest, iż najstarsza, szósta klasa opiekuje się grobem żołnierzy na miejscowym cmentarzu. Obecna szósta klasa podeszła do tego zadania z wielkim zapałem. Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego grób został umyty i uporządkowany. W rocznicę pamiętnego września zapalono na nim znicze i złożono kwiaty. Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych szóstoklasiści przeprowadzili zbiórkę zniczy wśród uczniów naszej szkoły.

czytaj dalej>>

zobacz zdjęcia

Szkoła w Marcyporębie to „Odblaskowa Szkoła”!

Najważniejsze, aby nasze dzieci były bezpieczne! Kierując się ta zasadą, grono pedagogiczne SP w Marcyporębie podjęło szereg działań zmierzających do podniesienia stopnia bezpieczeństwa naszych wychowanków. W ramach tych działań przeprowadzono między innymi Szkolny Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Ścieżka przyrodnicza

W dniu  8 października 2013 roku wybraliśmy się na pieszą wycieczkę trasą ścieżki przyrodniczej z Trawnej Góry do Jurczakowej Góry. W wycieczce tej wzięły udział dzieci z grupy pięciolatków, sześciolatków oraz klasy I III z naszej szkoły. W tym dniu jesień roztaczała przed naszymi oczami swoje najpiękniejsze widoki. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wędrówce podczas której podziwialiśmy roztaczające się przed nami widoki. Zmieniające swoje barwy liście na drzewach migotały w jesiennym słońcu. Podczas wycieczki dzieci piekły nad ogniskiem kiełbaski i doskonale bawiły się organizując wyścigi na leśnej polanie.

zobacz zdjęcia

Przedszkolaki pokonały pasmo Draboża

Nasi najmłodsi to prawdziwe zuchy. Na swoich małych nóżkach przeszły (w dwóch etapach) trasę Ścieżki Przyrodniczej Pasmem Draboża. 9 października obie grupy przedszkolne wraz z klasami I i II, przywiezione przez rodziców, zgromadziły się na szczycie Trawnej Góry, na początku szlaku.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Wycieczka krajoznawczo – turystyczna Pasmem Draboża

10 października 2013 roku uczniowie klas IV –VI wybrali się na wycieczkę po najbliższej okolicy. Najpierw autokarem pojechaliśmy do Domu Polsko – Słowackiego w Bachorowicach. Tam zwiedziliśmy obiekt, a uczniowie pobawili się jeszcze na placu zabaw. Następnie ruszyliśmy na szlak. Pod przewodnictwem pani Z. Ciepieli wędrowaliśmy malowniczą, leśną trasą, podziwiając różnokolorowe barwy jesieni. Chłopcy buszowali po krzakach w poszukiwaniu grzybów. Co chwilę któryś z nich z dumą prezentował dorodnego kozaczka lub podgrzybka.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Wycieczka klas IV – VI do Wadowic

Dnia 9 października 2013 roku uczniowie klas IV – VI wybrali się do Wadowic na przedstawienie teatralne pt. „W  pustyni i w puszczy”. Przedstawienie odbywające się w Wadowickim Centrum Kultury zostało przygotowane przez Teatr Współczesny w Krakowie.  Reżyserem spektaklu jest Bartosz Jarzymowski.

czytaj dalej >>

Wycieczka 5-cio i 6-latków do teatru

W jesienny, mglisty poranek, 8 października grupa 5-cio i 6-latków w towarzystwie swoich pań i kilku rodziców wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Głównym celem było obejrzenie w teatrze Groteska spektaklu pt."O Kasi, co gąski zgubiła".

czytaj dalej >>

I znów byliśmy w owocowym raju…!

Tak, tak … to wcale nie przesada, gdyż sady państwa Dudków pełne wspaniałych, smakowitych owoców — to istny owocowy raj.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Jesienne biegi przełajowe

24 września br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach sportowych na szczeblu gminnym w indywidualnych biegach przełajowych.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

Wybraliśmy Samorząd!

26.09.2013 r. w naszej szkole odbyły się wybory członków do Samorządu Uczniowskiego. W tym roku wzięliśmy udział w programie „Samorządy mają głos” który miał na celu uzmysłowienie uczniom jak ważne są demokratyczne wybory oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne. Strona internetowa akcji: www.wybory.ceo.org.pl.

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

zobacz zaświadczenie

Widowiska  teatralne

23 września uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu kukiełkowym „Nowe szaty króla” w wykonaniu artystów z Nowego Sącza z Teatru Nowej Sztuki.

Uczniowie oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III uczestniczyli w internetowym teatrze TVP dla szkół:

· 12 września – „Jaś i Małgosia”,

· 20 września – „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”.

zobacz zdjęcia

Już pływam - zajęcia na basenie

Już po raz kolejny z  rzędu SP w Marcyporębie organizowała  dla swoich wychowanków wyjazdy na basen do Wadowic. Tym razem 10 wyjazdów było finansowanych przez gminę Brzeźnica w ramach projektu „Już pływam”. Zajęcia sportowo-rekreacyjne na basenie sprzyjały profilaktyce zdrowotnej, zapobieganiu problemom wychowawczym, jak i upowszechnianiu kultury fizycznej w regionie i promowaniu aktywności ruchowej, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów.

Grupa chętnych uczniów zgodnie z ustalonym grafikiem regularnie w piątkowe popołudnia odwiedzała  kryta pływalnię „Delfin”. Zajęcia odbywały się  pod opieką doświadczonych instruktorów. Dzieci  miały okazję nie tylko nauczyć się pływać oraz zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa korzystania z kąpielisk, ale również mądrze i aktywnie spędzali wolny czas.

Więcej informacji na stronie: http://www.malopolskie.pl/Sport/Info/?id=2042

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji

„Sprzątanie Świata – Polska 2013”

W dniach 20 -22 września 2013 roku w Polsce odbywała się po raz dwudziesty akcja Sprzątanie Świata – Polska 2013.

Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”

czytaj dalej >>

zobacz zdjęcia

zobacz certyfikat

Odblaskowa szkoła

Szkoła bierze po raz kolejny udział w akcji w formie konkursu Odblaskowa Szkoła.

Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.

Akcja ma  również na celu promowanie bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym poprzez organizowanie różnorakich przedsięwzięć, np. konkursu plastycznego, turnieju wiedzy na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W ramach akcji odbyło się spotkanie z policjantem z Posterunku Policji  w Brzeźnicy sierż. Sebastianem Turaczykiem oraz zrobiono gazetkę.

zobacz zdjęcia