Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego i Ogrodu Botanicznego w Krakowie

29 września uczniowie biorący udział w zajęciach Koła Młodych Ekologów z naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, gdzie zwiedzali Muzeum Przyrodnicze oraz Ogród Botaniczny.
Wyjazd odbywał się w ramach projektu „ZNAM – ROZUMIEM – CHRONIĘ – POZNANIE ORAZ OCHRONA ZASOBÓW PRZYRODNICZYCH GMINY BRZEŹNICA”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W projekcie tym uczestniczą uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy.
W Muzeum Przyrodniczym I S i E Z PAN oglądaliśmy bogate zbiory żywych zwierząt, żyjących w różnych środowiskach i różnych miejscach na Ziemi np.: ryby tj. paszczaki, pielęgnice, piranie; gady: gekony, bazyliszek, kameleon, wąż mleczny, boa tęczowy i inne. Oglądaliśmy również okazy żyjących w Polsce ptaków i ssaków, ekspozycję lasu tropikalnego z okazami wanilii, kawy, bananowców, anturium oraz storczyków rosnących, jako epifity w naturalnym środowisku no i oczywiście perełkę – najcenniejszy okaz muzeum – rekonstrukcję nosorożca włochatego oraz jego szkieletu jak również czaszki mamutów, które przed tysiącami lat żyły na terenach Małopolski.
Ogród Botaniczny UJ zachwycił nas różnorodnością roślin klimatu śródziemnomorskiego, jak również naszego środowiska. Zwiedziliśmy arboretum z wiekowym okazem Dęba Jagiellońskiego mającego ponad 300 lat i mierzącym w obwodzie ponad 6 metrów oraz innym drzewostanem złożonym między innymi z orzechów szarych, buków, klonów, miłorzębu japońskiego. Alejki w wielu miejscach ozdabiały różnokolorowe odmiany michałków. Szklarnie oraz palmiarnia to bogactwo różnorodnych palm, roślin ciepłych klimatów, roślin wodnych, różnorodnych kaktusów, paproci, roślin owadożernych. Zobaczyliśmy żywe okazy np.: kwiat Lotosu, bambusy, rosiczkę, dzbaneczniki oraz liczne storczyki.
Podczas wspólnego wyjazdu nasi uczniowie poznali swoich kolegów, którzy podobnie jak my należą do Kół Młodego Ekologa i podejmują działania podobne do naszych.

Zdzisława Ciepiela

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content