Publikacja pamiątkowa z wydana z okazji nadania Szkole Podstawowej w Marcyporębie sztandaru imienia Świętego Jana Pawła II – rok 2016
Okoliczności powstania szkoły ludowej w Marcyporębie lata 1842 r. – 1865 r.
- W 1842 roku Sejm Galicyjski we Lwowie podjął ustawę o wprowadzeniu na terytorium Galicji szkół pospolitych (ludowych). Na tę wiadomość we wszystkich większych miejscowościach organizowano zgromadzenia mieszkańców w celu wyłonienia komisji, które miały przygotować bazę i środki pod przyszłe szkoły.
- Uchwałę o utworzeniu w Marcyporębie szkoły parafialnej i powołaniu kompetentnej komisji podjęto w 1842 roku na ogólnym zgromadzeniu mieszkańców gmin (wsi).
- Lata: 1842 -1845 to okres przeznaczony na poszukiwanie lokalu i gromadzenie środków niezbędnych do utrzymania szkoły. Lakoniczne wzmianki , zamieszczane przez prowadzącego kronikę, dowodzą, że w tym okresie komisja napotykała na poważne przeszkody typu organizacyjnego.
- W Marcyporębie sprawa organizacji szkoły stała się ponownie aktualna w 1845 roku. Inicjatorem działań na jej rzecz był miejscowy proboszcz ks. Wawrzyniec Gruczyński. Po kilkukrotnym sprawdzeniu lokalnych warunków Obwodowa Komisja Szkolna w Wadowicach podjęła ostateczną decyzję i wystąpiła do władz nadrzędnych z aprobującym wnioskiem.
- Na podstawie rozporządzenia, z 1 stycznia 1862 roku, wydanego przez Urząd Namiestnikowski we Lwowie i dekretu Biskupiego Konsystorza w Tarnowie, z dnia 31 grudnia 1862 roku, zapadła decyzja wyrażająca zgodę na zorganizowanie przy parafii w Marcyporębie szkoły ludowej.
- 15 grudnia 1862 roku zakupiono chałupę, którą po przeróbkach adaptacyjnych przeznaczono na szkołę. Zanim to nastąpiło, upłynęły kolejne trzy lata.
- Oficjalne otwarcie szkoły ludowej i rozpoczęcie procesu dydaktycznego nastąpiło w dniu 12 listopada 1865 r.
DALSZA HISTORIA SZKOŁY
- 1873 r. Krajowa Rada Szkolna (organ nadzorujący szkolnictwo w Galicji) uznał Szkołę Pospolitą w Marcyporębie za etatową. Uczył w niej jeden nauczyciel.
- W 1884 r. wybudowano nowy murowany budynek szkolny, który składał się z jednej Sali szkolnej, dwóch pokoi, kuchni i spiżarni. W listopadzie tegoż roku odbyło się poświęcenie budynku. Na urządzenie tej szkoły Franciszek Józef I, cesarz Austrii, ofiarował 50 złotych.
- W 1904 r. Rada Szkolna Krajowa przekształciła szkołę jednoklasową na dwuklasową, a w 1909r. na czteroklasową.
- W 1921 r. utworzono klasę eksponowaną w Bachorowicach. Wcześniej takież klasy utworzono w Nowych Dworach i Kopytowce. W okresie między wojennym szkoła boryka się z problemami kadrowymi, jak również finansowym i lokalowym. Dzieci uczą się w salach wynajętych w okolicznych domach.
- W 1935 r. Gmina Brzeźnica uchwala budowę nowej szkoły, lecz wojna przekreśla te plany. Po przerwie wojennej naukę rozpoczęto 3 września 1945 r. w starym budynku oraz wynajmowano dodatkowe sale w Domu Ludowym.
- W 1948r. władze państwowe postanowiły, że podstawą całego szkolnictwa w Polsce będzie siedmioletnia szkoła podstawowa. Wtedy to po raz pierwszy pojawia się nazwa „Szkoła Podstawowa w Marcyporębie”.
- W 1958 r. wrócono do powojennych planów wzniesienia nowego budynku szkolnego. Prace budowlane rozpoczęto 17 kwietnia 1960r. Zgodnie z planem miał powstać duży, nowoczesny budynek z centralnym ogrzewaniem.
- Dnia 15 stycznia 1962 r. szkoła przeniosła się do nowego budynku. Był on pięknym i okazałym, ale miał poważne usterki. Brak było wody, a na ścianach pojawiły się pęknięcia. Przystąpiono do remontu, w którym ofiarnie pomagali żołnierze z jednostki wojskowej z Wadowic oraz pracownicy elektrowni w Łaziskach.
- Rok szkolny 1961/ 1962 zapisał się dużymi zmianami w historii szkoły. Przedłużono okres kształcenia z 7 do 8 lat, a także wycofano ze szkół lekcje religii.
- Lata 60-te obfitowały w tej szkole w liczne inwestycje. Rodzice wraz z nauczycielami wybudowali lodowisko, o uruchomieniu którego pisało w 1967 r. „Echo Krakowa”. W 1968 r. szkoła otrzymała nagrodę za zdobycie IV miejsca w konkursie na najlepsze boisko sportowe w województwie krakowskim, wybudowane w czynie społecznym. W czasie wakacji w szkole organizowano kolonie letnie dla dzieci pracowników Elektrowni w Łaziskach oraz Rogoźnickich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych.
- 29 kwietnia 1973 r. nadano szkole imię Marcelego Nowotki. W 1990 r. zrezygnowano z nadanego szkole patrona.
- 1 września 1999 r. zaczęła się kolejna reforma edukacji. Od roku szkolnego 1999/2000 do szkoły podstawowej, w której nauka trwa 6 lat zaczęły uczęszczać dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Od września 1999 uczniowie klas I-VI dotychczasowych szkół podstawowych stali się uczniami odpowiednich klas 6-letniej szkoły podstawowej. Wszyscy absolwenci szkoły podstawowej zaczęli kontynuować naukę w 3-letnim gimnazjum.
- Sześcioletnia szkoła została podzielona na dwa trzyletnie etapy. Pierwszy etap zaczął obejmować klasy od I do III; zasadniczą część zaczął stanowić blok zajęć zwanych „kształceniem zintegrowanym”. W klasach IV-VI przedmiotów zaczęli uczyć różni nauczyciele, z czego jeden (wychowawca) odpowiedzialny jest za swoją klasę. Naucza się:
- języka polskiego
- języka obcego nowożytnego
- matematyki
- przyrody
- historii i społeczeństwa
- muzyki
- plastyki
- techniki
- informatyki
- wychowania fizycznego
- religii
- W 2002 r. uczniowie klasy VI szkoły podstawowej po raz pierwszy przystąpili do sprawdzianu poziomu wiedzy i umiejętności.
- 2000 r. likwidacja punktu filialnego w Kopytówce.
- Z dniem 1 września 2004 r. wprowadzono obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci w wieku 6 lat do oddziału przedszkolnego w naszej szkole obowiązkowo zaczęli uczęszczać dzieci 6-letnie.
- 31 sierpnia 2008 r. stosowna Uchwalą Rady Gminy Brzeźnica zlikwidowano punkt filialny szkoły w Bachorowicach.
- W 2008 r. została przeprowadzona nadbudowa budynku szkoły poprzez zmianę konstrukcji dachu.
- 24 września 2016 r. nadanie szkole sztandaru i imienia Świętego Jana Pawła II. Sztandar został poświęcony przez księdza kardynała Stanisława Dziwisza.
- Z dniem 1 września 2017 r. sześcioletnia szkoła podstawowa obejmująca klasy I–VI stała się ośmioletnią szkołą podstawową obejmującą klasy I–VIII.
- 14 listopada 2017 r. poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę sali gimnastycznej przez księdza biskupa Jana Zająca.
- 8 września 2018 r. uroczyste otwarcie sali gimnastycznej i boiska wielofunkcyjnego.
Zobacz jak powstawała sala gimnastyczna i boisko wielofunkcyjne.
*Na podstawie kroniki szkolnej powyższe dane zebrał: dr Zygmunt Poniedziałek
DYREKTORZY
Krystyna Korus |
Od 2007 |
Józef Gramatyka |
1999 — 2007 |
Józef Ignacyk |
1990 — 1999 |
Maria Mikołajtys |
1969 — 1986, 1988 — 1990 |
Teresa Wideł |
1987 — 1988 |
Zofia Zając |
1986 |
Jan Mikołajtys |
1962 — 1969 |
Mieczysław Jaworski |
1949 — 1962 |
Marian Rzeszótko |
1945 — 1949 |
Tadeusz Broś |
1936 — 1939 |
Maria Lenartowicz |
1935 — 1936 |
Franciszek Bronowski |
1919 — 1935 |
Edward Konopnicki |
1913 — 1917 |
Michał Galus |
do 1913 |
Nauczyciele uczący w latach 1865 — 1939
Sztandar jest znakiem Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Marcyporebie.
Sztandar składa się z płata i drzewca zakończonego głowicą. Płat to tkanina w kolorze czerwonym i białym. Ma kształt kwadratu o boku 90 na 90 centymetrów obszytego złocistymi frędzlami. Płat jest przymocowany ozdobnymi gwoździami do drzewca o wysokości 2 i pół metra. Głowica to metalowa figurka orła.
Jedna strona sztandaru ma kolor czerwony. Na tym tle umieszczone jest Godło Polski – biały orzeł w złotej koronie. Wokół orła rozciąga się napis: „Nauka i wiedza – Bogu i Ojczyźnie” Ta dewiza ma przypominać uczniom, że zdobywają wykształcenie nie tylko dla własnej korzyści, ale przede wszystkim po to, aby lepiej służyć społeczeństwu w duchu wartości religijnych i patriotycznych. W rogach wyhaftowano skrzyżowane gałązki laurowe, którymi już od czasów starożytnych nagradzano mistrzów i zwycięzców.
Druga strona sztandaru ma kolor biały. W jej centralnej części widnieje podobizna świętego Jana Pawła II z rozpostartymi szeroko ramionami. Taka postawa znamionuje otwarcie na świat i pozytywną energię. Jeszcze więcej otuchy dodają patrzącym słowa Świętego wyhaftowane bezpośrednio nad Jego głową: „Nie lękajcie się”. Te słowa, oprócz uniwersalnego znaczenia związanego z ważnym momentem w historii naszego narodu, mają dla nas (również ważne) lokalne znaczenie – kojarzą się ze Szlakiem Papieskim „Nie lękajcie się”, który przebiega przez naszą wieś. Na tej stronie sztandaru umieszczona jest także obecna, nowa nazwa naszej szkoły oraz dwie daty. Pierwsza – 1865 przypomina początki oświaty w Marcyporębie; druga – 2016 – upamiętnia uroczystość nadania szkole imienia i sztandaru Świętego Jana Pawła II. Autorem projektu sztandaru jest Krystyna Korus.

Sztandar prezentuje Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie w roku szkolnym 2016/2017 – chorąży Michał Gacek, asysta Dąbrówka Stuglik i Kamila Wiecheć.
LOGO SZKOŁY
Logo szkoły ma kształt prostokąta w kolorze czerwonawym podzielonego pionową, białą linią na dwie nierówne części. Z lewej strony, w obszarze zajmującym mniej więcej dwie trzecie przestrzeni, umieszczono symboliczny element przypominający kształtem chorągiew kościelną o trzech strefach usytuowaną poziomo. Element ten nawiązuje do średniowiecznego herbu rodu rycerskiego Radwanitów – założycieli Marcyporęby. W centralnej części symbolicznego rysunku znalazł się krzyż kawalerski również zaczerpnięty z herbu Radwanitów. Herb Radwanitów obecnie wchodzi w skład herbu gminy Brzeźnica, w której usytuowana jest szkoła. Poniżej symbolu widzimy napis – nazwę szkoły w pełnym brzmieniu: „Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie”.
Po prawej stronie prezentowanego logo znajduje się wizerunek patrona szkoły św. Jana Pawła II. Wizerunek ma formę popiersia. Święty Jan Paweł II z uśmiechem spogląda w stronę nazwy szkoły. Widać zarys koloratki i białą piuskę na głowie Świętego. Twórcy logo wyrażają w ten sposób nadzieję, iż szkoła będzie się cieszyć życzliwą opieką swego Dostojnego Patrona.
Logo szkoły zostało opracowane przez Państwo Bogumiłę i Tomasza Łakomych.
