Zimowe Ptakoliczenie

W dniu 29 stycznia 2016 roku braliśmy udział w akcji Zimowego Ptakoliczenia, która organizowana jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków corocznie w ostatni weekend stycznia.Polega ona na prowadzeniu obserwacji ptaków podczas organizowanych samodzielnie lub w grupach spacerów oraz wycieczek. Te spacery i wycieczki są okazją do przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Podczas nich prowadzone są obserwacje ptaków oraz rozpoznawanie i liczenie. Wyniki obserwacji notowane są na przygotowanych przez OTOP elektronicznych kartach obserwacji. Corocznie prowadzona akcja każdorazowo ma symbol – ptaka, na którego zwracana jest szczególna uwaga. Ptakiem zimy 2016 roku została sowa uszatka. Wyniki obserwacji jej miejsc lęgowych, jak również efekty liczenia wszystkich zaobserwowanych gatunków ptaków będą dostępne na stronie internetowej OTOP – u.

W Zimowym Ptakoliczeniu liczone są ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach, oraz w pobliżu zabudowań, dlatego trasa, którą spacerowaliśmy prowadziła od naszej szkoły w kierunku Kamieńca. W naszej wycieczce, pomimo że odbywała się podczas ferii zimowych, wzięły udział cztery uczennice z klasy szóstej.  Trwała ona dwie i pół godziny. Sprzyjała nam słoneczna pogoda. W czasie spaceru uczyliśmy się rozpoznawać napotkane ptaki, korzystając z przewodników. Okazało się, że jest to niełatwa umiejętność, a ptaki „chowały” się przed nami. Pomimo to, udało nam się rozpoznać sójki, które swoimi odgłosami kilkakrotnie ostrzegały przed „intruzami” ptasich mieszkańców okolicy. Usłyszałyśmy również dzięcioła, sikory bogatki a ponadto zobaczyłyśmy 3 trznadle, 4 sikorki modre oraz 3 mysikróliki, popiskujące wesoło na wierzchołach brzóz rosnących wzdłuż drogi. Poznałyśmy piękny leśny zakątek, gdzie udało nam się usłyszeć odgłosy ptaków przebywających w gęstych koronach sosen stanowiących dla nich doskonałe schronienie. Na skraju lasu natrafiłyśmy na mały, zarastający staw – oczko wodne w obniżeniu terenu, pokryte rzęsą wodną oraz gałęziami, porośniętymi przez mchy. Wycieczka nasza była okazją do obserwowania zmian w przyrodzie. Zaobserwowałyśmy rozwijające się kotki na wierzbach i na leszczynie – konsekwencję łagodnie przebiegającej tegorocznej zimy.

Wycieczka w ramach akcji Zimowego Ptakoliczenia umożliwiła uczniom poznawanie naszej miejscowości, odkrywanie jej uroczych zakątków, obserwacje pięknych krajobrazów oraz rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.  

                                                                                                                              pobrane             

pobrane

Zimowe Ptakoliczenie Marcyporęba IMG_0743 IMG_0741 IMG_0689 IMG_0692 IMG_0693 IMG_0705 IMG_0722

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content