Wycieczka klas IV-VI do Krakowa

W dniu 7 kwietnia 2022 roku uczniowie klas 4-6 wyjechali na wycieczkę do Krakowa. W jej programie zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze Instytutu Ewolucji i Systematyki Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, gdzie mogliśmy zobaczyć bogate zbiory zgromadzone na różnorodnych wystawach m. in.: „Fauna Polski”, „Gatunki obce w faunie Polski”, „Świat gadów”, „Zwierzęta krain polarnych”, „Fauna wysokogórska”, „Świat motyli”, „Kraby”, „Minerały fluorescencyjne”, „Woda – podstawa Życia na Ziemi”, „Las tropikalny”, „Rozmowa z kamieniem” „Mięczaki świata” oraz „Świat łowców mamutów – Paleolit – przyroda i sztuka”. Właśnie ta ekspozycja jest szczególnie cenna, ponieważ przedstawia kopalne szczątki wymarłych zwierząt należących do tzw. mega-fauny plejstoceńskiej. Na tej wystawie oglądaliśmy jedynego na świecie zachowanego w całości, wraz ze skórą i tkankami miękkimi nosorożca włochatego liczącego ok. 30 tysięcy lat. Oglądaliśmy również kopalne szczątki mamuta włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego oraz ekspozycję: Stanowisko Kraków Spadzistą. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie i na świecie pod względem ilości nagromadzonych kości i zębów mamuta. Powstało około 25 tysięcy lat temu i jest dla archeologów także jednym z najważniejszych stanowisk kultury graweckiej w Europie. Całość ekspozycji wzbogacono w oprawę multimedialną, co umożliwiło poznać prehistorię tych terenów dzisiejszego Krakowa. Tak, więc każdy uczestnik wycieczki mógł znaleźć interesujące okazy.

Z Muzeum spacerem przez Planty oraz Rynek przeszliśmy do Teatru „Groteska, gdzie obejrzeliśmy siedząc w pierwszych rzędach widowisko muzyczne „Kapelusz za 100 tysięcy”.  Przedstawienie miało bogatą oprawę scenograficzną wykorzystującą światło i obraz oraz dynamiczną oprawę muzyczną i taneczną, a to, co było szczególnie atrakcyjne – bliskość sceny i bezpośredni kontakt z aktorami, którzy często „byli na wyciągnięcie ręki”, gdyż niektóre sceny grane były bezpośrednio przed nami poniżej sceny.

Po zakończeniu przedstawienia przyszedł czas na małe, niekoniecznie zdrowe, „co nieco” w ulubionej przez uczniów restauracji na ulicy Szewskiej, a następnie spacer przez Rynek i Sukiennice, gdzie można było zakupić pamiątki z wyjazdu oraz obejrzeć sztukę rzemieślniczą z akcentami małopolskiego folkloru oferowaną przez sprzedających.

Powrót autokarem do szkoły umilały uczniom rozmowy i gry.

 Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych. Każdy uczestnik podczas tego wyjazdu miał zapewnione mnóstwo atrakcji i ciekawych, często nowych wrażeń.

Czekamy na kolejne tak miłe i kształcące wyjazdy.

Z. C.

zobacz zdjęcia

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content