Szlaki Papieskie u Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Po raz kolejny Społeczność Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie  została zaproszona przez prezes Fundacji Szlaków Papieskich Panią Urszulę Własiuk na doroczne spotkanie opiekunów Szlaków Papieskich z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim Metropolitą Krakowskim. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Krystyna Korus – Dyrektor SP w Marcyporębie, uczniowie: Dąbrówka Stuglik, Magdalena Bryniarska, Kamila Wiecheć, Mateusz Gnojek, Michał Gacek, rodzice: Barbara Gacek, Katarzyna Bryniarska, Grzegorz Orgal  oraz nauczyciele: Ewa Słania i s. Anna Bernat. Towarzyszył nam ks. Jan Giądła proboszcz parafii z Marcyporęby oraz Pani Wiesława Jarguz – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźnicy.  Wśród zaproszonych był również Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos – inicjator i współorganizator Szlaku Papieskiego „Nie lękajcie się!” przechodzącego przez teren gminy Brzeźnica.

Spotkanie to odbyło się w sobotę 24 maja 2018 r. w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na „Franciszkańskiej 3”. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 8.30 na dziedzińcu Kurii przy pomniku św. Jana Pawła II złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Następnie odśpiewano  „Barkę”               i zgromadzeni udali się do historycznej kaplicy Arcybiskupów Krakowskich.  Tam o godz. 9:00 rozpoczęła się Msza święta koncelebrowana przez  Abp Marka Jędraszewskiego w asyście księży między innymi:  ks. dr Stefana Misinca, opiekuna duchownego Szlaków Papieskich, a także ks. dr hab. Szymona Fedorowicza.

Podczas homilii Ks. Abp Marek Jędraszewski powiedział:

„Mówię to do was, moi drodzy, których serca, zapał i poświęcenie związane są z tym, żeby przekazać współczesnym i przyszłym pokoleniom szczególny zapis tej ziemi, w postaci szlaków, jakie przez tyle lat przemierzał ksiądz, biskup, arcybiskup, kardynał Wojtyła i te nieliczne, ale jakże cenne szlaki, którymi podążał już jako Jan Paweł II. Troszcząc się o te szlaki, troszczycie się o ojczyznę. I za to wam bardzo dziękuję, bo pokazujecie, że nie tylko sam zapis drogi, ale (…) że te ziemie uczą nas także naszej polskiej historii, niełatwej, ale wspaniałej. I chodzi o to, żeby nie zapomnieć o tych bardzo ważnych sprawach, dzięki którym te szlaki mają taki szczególnie doniosły wymiar. To są szlaki przez niego omodlone. To są także szlaki przeniknięte jego troską      o Polaków.”

Po  Mszy świętej zgromadzeni  przeszli do apartamentów kurii, gdzie przy słynnym Papieskim Oknie – miejscu dialogów Ojca Świętego z młodzieżą  w czasie pielgrzymek do Polski – odbyła się audiencja u Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula Własiuk podziękowała Księdzu Arcybiskupowi za kontynuację patronatu Metropolity Krakowskiego nad Szlakami Papieskimi, za odprawioną Mszę św. w intencji Wędrujących Szlakami Papieskimi oraz za wygłoszoną homilię. Wspomniała   również o najważniejszym „szlakowym” wydarzeniu tego roku. Otóż Rodzina Zapotocznych  przekazała  ziemię pod Turbaczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Klikuszowej dla kultu św. Jana Pawła II.  Stoi tam szałasowy ołtarz polowy, przy którym  w 1953 roku  modlił się ks. Karol Wojtyła. Zgromadzeni przyjęli brawami te wspaniałą wiadomość. Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski od Wójta Gminy Brzeźnica i Koła Gospodyń Wiejskich z Bęczyna otrzymał     w prezencie piękną palmę, za którą podziękował i powiedział, że przyda się w niedzielę palmową podczas spotkania z młodymi na Wawelu.

Spotkanie zakończyło się tradycyjnym „obwarzankiem krakowskim” w krużgankach bazyliki oo. Franciszkanów w Sali Włoskiej. Była to okazja do wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów i pogłębienia więzi między miłośnikami Szlaków Papieskich. Spotkaliśmy tam przedstawicieli Środowiska: Danutę Ciesielską, żonę Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, Ewę Wisłocką, Lucynę i Jerzego Riegerów, których gościliśmy w naszej placówce w 2016 r z okazji nadania szkole imienia i sztandaru Św. Jana Pawła II.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji Szlaków Papieskich za to, że mogliśmy wziąć udział w tak pięknej i podniosłej uroczystości.

K.K.

Zobacz galerię zdjęć

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content