Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

10 listopada 1918 roku na dworzec kolejowy w Warszawie wjechała lokomotywa ciągnąca tylko jeden wagon. Z wagonu wysiadł Józef Piłsudski, który z człowieka internowanego przeistoczył się w męża opatrznościowego sprawy polskiej.

11 listopada jest datą symboliczną z wielu powodów. Na froncie zachodnim podpisano rozejm w Compiegne. II Rzesza została pokonana i poprosiła o rozejm. Na ziemiach polskich premier Rządu Lubelskiego oddał władzę Józefowi Piłsudskiemu, w Warszawie skompromitowana Rada Regencyjna (ciało utworzone przez Niemcy i  Austro -Węgry po ogłoszeniu aktu piątego listopada 1916 roku) przekazała władzę nad wojskiem „Ziukowi” i poprosiła go o utworzenie rządu narodowego. Piłsudski wysiadł z tramwaju „socjalizm” na przystanku „Wolność” i przyjął tytuł Naczelnika Państwa. Podobieństwo z Tadeuszem Kościuszką jest nieprzypadkowe. Ale tamten naczelnik rządził monarchią, a ten republiką. 11 listopada jest w Polsce obchodzony bardzo uroczyście. Po 123 latach (my w Galicji musieliśmy czekać 146 lat), doczekaliśmy się suwerennego kraju.

Na pamiątkę tych szczególnych czasów, wydarzeń i pełnych poświęcenia ludzi uczniowie Szkoły Podstawowej im.  Świętego Jana Pawła II w Marcyporębie przygotowali uroczystą akademię pod czujnym okiem p. Grażyny Gransort i p. Ewy Słani. Część artystyczna składała się z apelu poległych, wierszy oraz pieśni patriotycznych.  Cegiełkę do tej pięknej uroczystości dołożył także współtwórca scenariusza p. Zenon Piotrowski.

Autor : Zenon Piotrowski,

zdjęcia: Mieczysław Chojna

zobacz zdjęcia

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content