Miejsce Pamięci KL Auschwitz – Birkenau

KL Auschwitz powstał w 1940 r. Początkowo obejmował tylko obóz Auschwitz, ale od  X 1941 roku zaczęto budować nowy kompleks obozowy w pobliskiej wsi Brzezinka.  Obozy działały aż do 1945 roku, do chwili wyzwolenia ich przez Armię Czerwoną. Na tym olbrzymim międzynarodowym cmentarzysku leżą kości  i popioły minimum 1,1 mln ludzi,
a  nazwa Auschwitz jest symbolem strachu, morderstw, nienawiści, systemu dyktatorskiej władzy, i niszczenia wszystkich  norm etycznych, społecznych, prawnych i religijnych. Jest  jak trudna do zabliźnienia  rana dla tych, którzy stracili tam swoich przodków,  koszmarnym i równocześnie upiornym  snem dla wciąż żyjących haftlingów. To także symbol nadludzkiej odwagi oraz męstwa i pragnienia niesienia pomocy innym.

1 II 2019 r. klasy VII i VIII pojechały zwiedzić Miejsce Pamięci KL Auschwitz – Birkenau. W obozie macierzystym obejrzeliśmy kilka  bloków mieszkalnych z ekspozycjami traktującymi o zagładzie i życiu codziennym więźniów, a także „11 – blok śmierci”, pod ścianą śmierci stanęliśmy w zadumie oddając cześć i hołd straconym tam ludziom, a w krematorium zobaczyliśmy piece krematoryjne, które spaliły 75 tysięcy ludzkich ciał. Po przyjeździe do Brzezinki  przeszliśmy Judenrampe, gdzie odbywały się selekcje Żydów w 1944 r.,obejrzeliśmy blok dziecięcy i wagon kolejowy, którym zwożono do obozu deportowanych. Później  zwiedziliśmy na odcinku B Ia blok kuchni dla kobiet i łaźnię.

Nie jest to miejsce do którego chce się wracać.. Nawet w myślach. Ale jak to powiedział Józef Piłsudski –„Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości”.

Z. Piotrowski

Zobacz zdjęcia

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content