KL Auschwitz powstał w 1940 r. Początkowo obejmował tylko obóz Auschwitz, ale od X 1941 roku zaczęto budować nowy kompleks obozowy w pobliskiej wsi Brzezinka. Obozy działały aż do 1945 roku, do chwili wyzwolenia ich przez Armię Czerwoną. Na tym olbrzymim międzynarodowym cmentarzysku leżą kości i popioły minimum 1,1 mln ludzi,
a nazwa Auschwitz jest symbolem strachu, morderstw, nienawiści, systemu dyktatorskiej władzy, i niszczenia wszystkich norm etycznych, społecznych, prawnych i religijnych. Jest jak trudna do zabliźnienia rana dla tych, którzy stracili tam swoich przodków, koszmarnym i równocześnie upiornym snem dla wciąż żyjących haftlingów. To także symbol nadludzkiej odwagi oraz męstwa i pragnienia niesienia pomocy innym.
1 II 2019 r. klasy VII i VIII pojechały zwiedzić Miejsce Pamięci KL Auschwitz – Birkenau. W obozie macierzystym obejrzeliśmy kilka bloków mieszkalnych z ekspozycjami traktującymi o zagładzie i życiu codziennym więźniów, a także „11 – blok śmierci”, pod ścianą śmierci stanęliśmy w zadumie oddając cześć i hołd straconym tam ludziom, a w krematorium zobaczyliśmy piece krematoryjne, które spaliły 75 tysięcy ludzkich ciał. Po przyjeździe do Brzezinki przeszliśmy Judenrampe, gdzie odbywały się selekcje Żydów w 1944 r.,obejrzeliśmy blok dziecięcy i wagon kolejowy, którym zwożono do obozu deportowanych. Później zwiedziliśmy na odcinku B Ia blok kuchni dla kobiet i łaźnię.
Nie jest to miejsce do którego chce się wracać.. Nawet w myślach. Ale jak to powiedział Józef Piłsudski –„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
Z. Piotrowski
Zobacz zdjęcia