Miejsce Pamięci Kl Auschwitz – Birkenau

27 września 2021 r. klasy VIII z naszej szkoły odwiedziły Miejsce Pamięci  w miejscu funkcjonowania największego w historii obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Nasza wizyta trwała kilka godzin, w czasie których poznaliśmy tragiczne dzieje tego miejsca zapisane krwawą liczbą ponad miliona ofiar zwożonych tutaj z całej okupowanej Europy. Mimo swej strasznej historii to miejsce jest także symbolem zwycięstwa człowieczeństwa,pomocy międzyludzkiej oraz hartu ducha.

Kompleks obozowy Auschwitz istniał w latach 1940-1945 i składał się z 3  głównych obozów. Obóz macierzysty Kl Auschwitz utworzono w 1940 roku. Rok później rozpoczęto budowę Birkenau, natomiast  Monowitz istniał od 1942r. Do tego olbrzymiego imperium obozowego deportowano około 1,3 mln ludzi, zginęło według najnowszych badań ok. 1,1 mln.

Do marca 1942 roku  Kl Auschwitz-Birkenau przeważali więźniowie Polacy, natomast od kwietnia tegoż roku zaczęli przybywać w masowych transportach Żydzi zwożeni z gett okupowanej Europy, co wiązało się z realizacją Holocaustu w obozie.

 aut. Z.Piotrowski

fot. W. Jucha

zobacz zdjęcia

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content