Wycieczka klas VI – VIII do Zakopanego

W dniach 5, 6 i 7 czerwca br. uczniowie najstarszych klas uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego. Pogoda była wyśmienita.  Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty na zabytkowym cmentarzu pod oryginalną góralską nazwą „Na Pęksowym  Brzyzku”. Na cmentarzu tym pochowani są najwybitniejsi  zakopiańczycy, często ludzie zasłużeni dla kultury całego narodu polskiego. Wśród pochowanych tam osób jest m. in. Kornel Makuszyński – autor zabawnego „Koziołka Matołka” oraz lektury „Szatan z siódmej klasy”.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Tatrzańskiego. Mogliśmy tam podziwiać okazy flory i fauny regionu oraz liczne eksponaty związane ze sztuką ludową, w tym pomieszczenia rekonstruujące wnętrza chaty góralskiej. W muzeum widzieliśmy też zdjęcia i dokumenty związane z historią miasta i regionu.

Najciekawszym punktem programu tego dnia był spacer po Krupówkach – reprezentacyjnej ulicy Zakopanego. Można było zakupić pamiątki oraz przeróżne smakołyki oferowane przez liczne punkty gastronomiczne. Niemniej ciekawym niż Krupówki miejscem był Dom Do Góry Nogami, który zwiedziliśmy na zakończenie tego dnia. Wszystkim zakręciło się w głowie w tym dziwacznym i zabawnym budyneczku.

Noclegi mieliśmy w Poroninie w Gałowskim Dworku. To urocze i bardzo gościnne miejsce. Do tego może poszczycić się świetną kuchnią. Pokoje pachniały świeżością, a wokół budynku było wiele miejsca do rekreacji.

Drugi dzień upłynął pod znakiem wyciągów. Zaliczyliśmy Gubałówkę i Butorowy Wierch. Trochę nas też pokropiło. Udaliśmy się również do Doliny Strążyńskiej i pod wodospad Siklawica. W tym dniu chodzenia było dość dużo. Ale daliśmy radęJ

Ostatni dzień pobytu upłynął nam tak, jak uczniom szkoły im. św. Jana Pawła II przystało. Najpierw odwiedziliśmy sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, a po południu, już w drodze powrotnej,  sanktuarium w Ludźmierzu. Zachwyciły nas nie tylko piękne wnętrza obydwóch  kościołów, ale też ich piękne otoczenie, gdzie jest wiele atrakcji do podziwiania – dróżki, posągi, polowy ołtarz itp. W Ludźmierzu ponadto zobaczyliśmy też ciekawy film o historii tego miejsca.

W ostatnim dniu wycieczki zwiedziliśmy także słynną Wielką Krokiew, gdzie tyle pięknych zwycięstw odnieśli polscy skoczkowie. Można było wyjechać wyciągiem na sam jej szczyt. U podnóża Wielkiej Krokwi zakupiliśmy ostatnie pamiątki i trochę zmęczeni, ale w wyśmienitych humorach ruszyliśmy w drogę powrotną. To była udana wycieczka!

zobacz zdjęcia

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie
Created by Adito.pl

Skip to content